Schaffner EMC Inc. FN9222R-12-07HI
FN9222R-12-07HI picture photo
Mfg. Part Number
FN9222R-12-07HI
Brief Description
FILTER PERFORMANCE IEC INLET 12A
Datasheet Download
FN9222R-12-07HI.pdf
Availability of FN9222R-12-07HI
QUANTITY
FN9222R-12-07HI Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222R-12-07HI
Internal Part NumberEIS-FN9222R-12-07HI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C16
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationWire Leads
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222R-12-07HI
Related LinksFN9222R, FN9222R-12-07HI Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222R-12-07HI Details Description
Related parts for FN9222R-12-07HI
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UM1818 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MALE CARD EDGE 60POS .100 DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HN CLAMP PLUG FOR RG58,141,142 datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
AC/DC POWER SUPPLY 12V 100W datasheet.pdf