Schaffner EMC Inc. FN9222SB-12-07
FN9222SB-12-07 picture photo
Mfg. Part Number
FN9222SB-12-07
Brief Description
FILTER SNAP-IN MEDICAL INLET 12A
Datasheet Download
FN9222SB-12-07.pdf
Availability of FN9222SB-12-07
QUANTITY
FN9222SB-12-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222SB-12-07
Internal Part NumberEIS-FN9222SB-12-07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9222
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationWire Leads
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.40mm x 20.80mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222SB-12-07
Related LinksFN9222S, FN9222SB-12-07 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222SB-12-07 Details Description
Related parts for FN9222SB-12-07
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 12.5" datasheet.pdf
IC FPGA 492 I/O 672FBGA datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 397 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR HDMI datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 113MA 14 OHM TH datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf