Schaffner EMC Inc. FN9226-3-02
FN9226-3-02 picture photo
Mfg. Part Number
FN9226-3-02
Brief Description
FILTER HF PERFORM IEC INLET 3A
Datasheet Download
FN9226-3-02.pdf
Availability of FN9226-3-02
QUANTITY
FN9226-3-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9226-3-02
Internal Part NumberEIS-FN9226-3-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9226
Voltage - IEC-
Current - UL3A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 34.40mm x 22.60mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, SEMKO, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9226-3-02
Related LinksFN922, FN9226-3-02 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9226-3-02 Details Description
Related parts for FN9226-3-02
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 5POS PIN PCB datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 56POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SSL SOCKET 2POS 2.5MM SLDR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
1-1/4" TEE COVER 1" BEND OFFICE datasheet.pdf
6800UF 250V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf