Schaffner EMC Inc. FN9233E-12-06HI
FN9233E-12-06HI picture photo
Mfg. Part Number
FN9233E-12-06HI
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 12A
Datasheet Download
FN9233E-12-06HI.pdf
Availability of FN9233E-12-06HI
QUANTITY
FN9233E-12-06HI Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9233E-12-06HI
Internal Part NumberEIS-FN9233E-12-06HI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9233E
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C16
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesEarth Line Choke, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9233E-12-06HI
Related LinksFN9233E, FN9233E-12-06HI Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9233E-12-06HI Details Description
Related parts for FN9233E-12-06HI
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS CPC 20-22AWG STR datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 8.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RND SPACER #10 POLYSTYRENE 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 6.26K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf