Schaffner EMC Inc. FN9233ES-12-06
FN9233ES-12-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9233ES-12-06
Brief Description
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 12A
Datasheet Download
FN9233ES-12-06.pdf
Availability of FN9233ES-12-06
QUANTITY
FN9233ES-12-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9233ES-12-06
Internal Part NumberEIS-FN9233ES-12-06
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesEarth Line Choke
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9233ES-12-06
Related LinksFN9233E, FN9233ES-12-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9233ES-12-06 Details Description
Related parts for FN9233ES-12-06
RES 2.37K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN PIN HOUSING 80POS DUAL datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 25A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 10-20V 3.75A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf