Schaffner EMC Inc. FN9233ESR-12-06
FN9233ESR-12-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9233ESR-12-06
Brief Description
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 12A
Datasheet Download
FN9233ESR-12-06.pdf
Availability of FN9233ESR-12-06
QUANTITY
FN9233ESR-12-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9233ESR-12-06
Internal Part NumberEIS-FN9233ESR-12-06
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Earth Line Choke
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.40mm x 20.80mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9233ESR-12-06
Related LinksFN9233E, FN9233ESR-12-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9233ESR-12-06 Details Description
Related parts for FN9233ESR-12-06
JUMPER-H1502TR/A3049R/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 250V datasheet.pdf
CONN HEADER POWER .8" R/A 4POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LOW POWER SC70 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf