Schaffner EMC Inc. FN9233S1R-15-06
FN9233S1R-15-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9233S1R-15-06
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM SNAP-IN 15A
Datasheet Download
FN9233S1R-15-06.pdf
Availability of FN9233S1R-15-06
QUANTITY
FN9233S1R-15-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9233S1R-15-06
Internal Part NumberEIS-FN9233S1R-15-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9233
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9233S1R-15-06
Related LinksFN9233S, FN9233S1R-15-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9233S1R-15-06 Details Description
Related parts for FN9233S1R-15-06
CONN HEADER 26POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC AMP MONOLTHC/PHOTOD 8-SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
POT 500 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
TOOL CABLE CUTTER datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf