Schaffner EMC Inc. FN9233U-12-06
FN9233U-12-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9233U-12-06
Brief Description
FILTER HI PERFORM IEC INLET 12A
Datasheet Download
FN9233U-12-06.pdf
Availability of FN9233U-12-06
QUANTITY
FN9233U-12-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9233U-12-06
Internal Part NumberEIS-FN9233U-12-06
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesFront or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9233U-12-06
Related LinksFN9233, FN9233U-12-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9233U-12-06 Details Description
Related parts for FN9233U-12-06
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 38HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA SMD datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 10' OPEN END datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
3+3 WAY M HORZ 3MM TAIL WOJS datasheet.pdf