Schaffner EMC Inc. FN9233U-12-06HI
FN9233U-12-06HI picture photo
Mfg. Part Number
FN9233U-12-06HI
Brief Description
FILTER HI PERFORM IEC INLET 12A
Datasheet Download
FN9233U-12-06HI.pdf
Availability of FN9233U-12-06HI
QUANTITY
FN9233U-12-06HI Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9233U-12-06HI
Internal Part NumberEIS-FN9233U-12-06HI
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C16
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesFront or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9233U-12-06HI
Related LinksFN9233U, FN9233U-12-06HI Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9233U-12-06HI Details Description
Related parts for FN9233U-12-06HI
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 300MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
FUSE 1000A 1100V 3FKE/115AR CU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf