Schaffner EMC Inc. FN9244ES1R-12-06
FN9244ES1R-12-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9244ES1R-12-06
Brief Description
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 12A
Datasheet Download
FN9244ES1R-12-06.pdf
Availability of FN9244ES1R-12-06
QUANTITY
FN9244ES1R-12-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9244ES1R-12-06
Internal Part NumberEIS-FN9244ES1R-12-06
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Earth Line Choke
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9244ES1R-12-06
Related LinksFN9244ES, FN9244ES1R-12-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9244ES1R-12-06 Details Description
Related parts for FN9244ES1R-12-06
IC CTRLR/SEQUENCE HOTSWAP 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
ADAPTER 208-PQFP COOLRUNNER II datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 9.02MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.4K OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 62K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf