Schaffner EMC Inc. FN9244S1-15-06
FN9244S1-15-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9244S1-15-06
Brief Description
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 15A
Datasheet Download
FN9244S1-15-06.pdf
Availability of FN9244S1-15-06
QUANTITY
FN9244S1-15-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9244S1-15-06
Internal Part NumberEIS-FN9244S1-15-06
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9244S1-15-06
Related LinksFN9244S, FN9244S1-15-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9244S1-15-06 Details Description
Related parts for FN9244S1-15-06
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN EXPRESSCARD/34 MOD BOTTM datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 013 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDTX2 30A 12V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMF datasheet.pdf