Schaffner EMC Inc. FN9244S1B-10-06
FN9244S1B-10-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9244S1B-10-06
Brief Description
FILTER SNAP-IN MED IEC INLET 10A
Datasheet Download
FN9244S1B-10-06.pdf
Availability of FN9244S1B-10-06
QUANTITY
FN9244S1B-10-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9244S1B-10-06
Internal Part NumberEIS-FN9244S1B-10-06
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9244S1B-10-06
Related LinksFN9244S, FN9244S1B-10-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9244S1B-10-06 Details Description
Related parts for FN9244S1B-10-06
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
FUSE 1500A 690V 3TN/80 AR UC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 4.5-13.2VDC 1.0V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 487 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.591" DIA BLK datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 7.3A 75 MOHM TH datasheet.pdf