GE Critical Power FNW500R64-18
FNW500R64-18 picture photo
Mfg. Part Number
FNW500R64-18
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 28V 18A 500W
Datasheet Download
FNW500R64-18.pdf
Availability of FNW500R64-18
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FNW500R64-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of FNW500R64-18
Internal Part NumberEIS-FNW500R64-18
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesFNW500R
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP Module
Size / Dimension4.59" L x 2.39" W x 0.50" H (116.6mm x 60.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FNW500R64-18
Related LinksFNW500, FNW500R64-18 Datasheet, GE Critical Power Distributor
FNW500R64-18 Details Description
Related parts for FNW500R64-18
MULTIPLEXER S/M SC/SPC 1310NM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .065-.082" .255" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 25V SCREW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A MINISMA datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf