Fairchild Semiconductor FOD4208SD
FOD4208SD picture photo
Mfg. Part Number
FOD4208SD
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD
Datasheet Download
FOD4208SD.pdf
Availability of FOD4208SD
QUANTITY
FOD4208SD Order Process
Ship out your order
Specifications of FOD4208SD
Internal Part NumberEIS-FOD4208SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Output TypeTriac
Zero Crossing CircuitNo
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Voltage - Off State800V
Static dV/dt (Min)10kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)2mA
Current - On State (It (RMS)) (Max)300mA
Current - Hold (Ih)500µA
Turn On Time60µs
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.28V
Current - DC Forward (If) (Max)30mA
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD
Supplier Device Package6-SMD
ApprovalsCSA, FIMKO, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FOD4208SD
Related LinksFOD4, FOD4208SD Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FOD4208SD Details Description
Related parts for FOD4208SD
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 450MHZ 24QSOP datasheet.pdf
IC CFL DRIVER 630V 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 420MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
IC BUFFER/DRIVER 3ST DL 8VSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf