Fox Electronics FOX914B-19.440
FOX914B-19.440 picture photo
Mfg. Part Number
FOX914B-19.440
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 19.44MHZ CLPD SNWV SMD
Datasheet Download
FOX914B-19.440.pdf
Availability of FOX914B-19.440
QUANTITY
FOX914B-19.440 Order Process
Ship out your order
Specifications of FOX914B-19.440
Internal Part NumberEIS-FOX914B-19.440
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Compliance
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFOX914
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency19.44MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.059" (1.50mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FOX914B-19.440
Related LinksFOX914B, FOX914B-19.440 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FOX914B-19.440 Details Description
Related parts for FOX914B-19.440
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 75V SCREW datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR HSIDE POWERSO10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ36 2 1/16-16 UN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A MPG06 datasheet.pdf