3M FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX
FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX picture photo
Mfg. Part Number
FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX
Brief Description
HEATSHRINK FP301 1/16-48" WHITE
Datasheet Download
FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX.pdf
Availability of FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX Order Process
Ship out your order
Specifications of FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX
Internal Part NumberEIS-FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FP-301 Black MSDS
Standard Package1
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.017" (0.43mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Solvent Resistant
ColorWhite
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX
Related LinksFP-301-1/16-, FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX Datasheet, 3M Distributor
FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX Details Description
Related parts for FP-301-1/16-WHITE-4'-BOX
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .042-.049 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED GREEN 525NM WTR CLR SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
STD-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/10/90 3.2SN BK datasheet.pdf
Connector Socket 132 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf