3M FP-301-1/8-RED-100'
FP-301-1/8-RED-100' picture photo
Mfg. Part Number
FP-301-1/8-RED-100'
Brief Description
HEATSHRINK FP301 1/8-100' RED
Datasheet Download
FP-301-1/8-RED-100'.pdf
Availability of FP-301-1/8-RED-100'
QUANTITY
FP-301-1/8-RED-100' Order Process
Ship out your order
Specifications of FP-301-1/8-RED-100'
Internal Part NumberEIS-FP-301-1/8-RED-100'
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FP-301 Black MSDS
Standard Package300
Shrinkage Ratio2 to 1
Length100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied0.125" (3.2mm)
Inner Diameter - Recovered0.062" (1.6mm)
Recovered Wall Thickness0.020" (0.51mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Solvent Resistant
ColorRed
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP-301-1/8-RED-100'
Related LinksFP-301-1/, FP-301-1/8-RED-100' Datasheet, 3M Distributor
FP-301-1/8-RED-100' Details Description
Related parts for FP-301-1/8-RED-100'
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
2 POS. RAST 5 HOUSING (SPECIAL datasheet.pdf