3M FP-301-3/4-WHITE-50'
FP-301-3/4-WHITE-50' picture photo
Mfg. Part Number
FP-301-3/4-WHITE-50'
Brief Description
HEATSHRINK FP301 3/4-50' WHITE
Datasheet Download
FP-301-3/4-WHITE-50'.pdf
Availability of FP-301-3/4-WHITE-50'
QUANTITY
FP-301-3/4-WHITE-50' Order Process
Ship out your order
Specifications of FP-301-3/4-WHITE-50'
Internal Part NumberEIS-FP-301-3/4-WHITE-50'
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FP-301 Black MSDS
Standard Package150
Shrinkage Ratio2 to 1
Length50.0' (15.24m)
Inner Diameter - Supplied0.750" (19.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.375" (9.5mm)
Recovered Wall Thickness0.030" (0.76mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Solvent Resistant
ColorWhite
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP-301-3/4-WHITE-50'
Related LinksFP-301-3/4, FP-301-3/4-WHITE-50' Datasheet, 3M Distributor
FP-301-3/4-WHITE-50' Details Description
Related parts for FP-301-3/4-WHITE-50'
CONN HEADER VERT 5POS .156 TIN datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-523 datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 120A 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PWR MOSFET 8SMD GW datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 36.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 SQ datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf