3M FP-301VW-1.5-BLACK-100'
FP-301VW-1.5-BLACK-100' picture photo
Mfg. Part Number
FP-301VW-1.5-BLACK-100'
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK FPVW 1 1/2 BK SPL
Datasheet Download
FP-301VW-1.5-BLACK-100'.pdf
Availability of FP-301VW-1.5-BLACK-100'
QUANTITY
FP-301VW-1.5-BLACK-100' Order Process
Ship out your order
Specifications of FP-301VW-1.5-BLACK-100'
Internal Part NumberEIS-FP-301VW-1.5-BLACK-100'
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetFP-301VW MSDS
Featured ProductAssorted Heat Shrinks
Standard Package2
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesFP-301 VW
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied1.500" (38.1mm)
Inner Diameter - Recovered0.750" (19.05mm)
Recovered Wall Thickness0.040" (1.02mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP-301VW-1.5-BLACK-100'
Related LinksFP-301VW-1., FP-301VW-1.5-BLACK-100' Datasheet, 3M Distributor
FP-301VW-1.5-BLACK-100' Details Description
Related parts for FP-301VW-1.5-BLACK-100'
CONN HEADER 18POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 150A TO-92 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 28AWG 300' datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 100V 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 94VC P600 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.8-2V 30A 60W datasheet.pdf