Eaton (formerly Cooper Bussmann) FP1308R1-R32-R
FP1308R1-R32-R picture photo
Mfg. Part Number
FP1308R1-R32-R
Brief Description
FIXED IND 320NH 57A 0.32 MOHM
Datasheet Download
FP1308R1-R32-R.pdf
Availability of FP1308R1-R32-R
QUANTITY
FP1308R1-R32-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FP1308R1-R32-R
Internal Part NumberEIS-FP1308R1-R32-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFP/HCP Series Inductors
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFLAT-PAC, FP1308R
Material - CoreFerrite
Inductance320nH
Tolerance±10%
Current Rating57A
Current - Saturation52A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.32 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.528" L x 0.500" W (13.40mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP1308R1-R32-R
Related LinksFP1308R, FP1308R1-R32-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FP1308R1-R32-R Details Description
Related parts for FP1308R1-R32-R
LED YELLOW T1 3-HIGH ASSY datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 275MSPS 48TQFP datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 200 OHM 25% datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX HER 1.2" 5X7 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf