3M FP301-4-50'-BLACK-SPOOL
FP301-4-50'-BLACK-SPOOL picture photo
Mfg. Part Number
FP301-4-50'-BLACK-SPOOL
Brief Description
HEATSHRINK FP301 4-50' BLACK
Datasheet Download
FP301-4-50'-BLACK-SPOOL.pdf
Availability of FP301-4-50'-BLACK-SPOOL
QUANTITY
FP301-4-50'-BLACK-SPOOL Order Process
Ship out your order
Specifications of FP301-4-50'-BLACK-SPOOL
Internal Part NumberEIS-FP301-4-50'-BLACK-SPOOL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetFP-301 Black MSDS
Standard Package50
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesFP-301
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length50.0' (15.24m)
Inner Diameter - Supplied4.000" (101.6mm)
Inner Diameter - Recovered2.000" (50.8mm)
Recovered Wall Thickness0.055" (1.40mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Solvent Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP301-4-50'-BLACK-SPOOL
Related LinksFP301-4-50', FP301-4-50'-BLACK-SPOOL Datasheet, 3M Distributor
FP301-4-50'-BLACK-SPOOL Details Description
Related parts for FP301-4-50'-BLACK-SPOOL
IC HID LAMP CONTROLLER 28-SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 300OHM 130DEG TRI datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SPECIAL TRIM FOR MAT # 82320-600 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf