LEMO FPG.00.303.CLAD35
FPG.00.303.CLAD35 picture photo
Mfg. Part Number
FPG.00.303.CLAD35
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
PLUG R/A 3PIN SLD CUP
Datasheet Download
FPG.00.303.CLAD35.pdf
Availability of FPG.00.303.CLAD35
QUANTITY
FPG.00.303.CLAD35 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPG.00.303.CLAD35
Internal Part NumberEIS-FPG.00.303.CLAD35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series00
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert303
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationG
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating3A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPG.00.303.CLAD35
Related LinksFPG.00.3, FPG.00.303.CLAD35 Datasheet, LEMO Distributor
FPG.00.303.CLAD35 Details Description
Related parts for FPG.00.303.CLAD35
RES ARRAY 15 RES 15K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .187 8POS GRAY datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLZF 3.50/05/180LR SN OR BX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf