Riedon FPR2A-0R3F1
FPR2A-0R3F1 picture photo
Mfg. Part Number
FPR2A-0R3F1
Brief Description
RES 0.3 OHM 30W 1% TO218
Datasheet Download
FPR2A-0R3F1.pdf
Availability of FPR2A-0R3F1
QUANTITY
FPR2A-0R3F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPR2A-0R3F1
Internal Part NumberEIS-FPR2A-0R3F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / CaseTO-247-2 Variant
Supplier Device PackageTO-218 (TO-247)
Size / Dimension0.610" L x 0.181" W (15.50mm x 4.60mm)
Height0.839" (21.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPR2A-0R3F1
Related LinksFPR2A, FPR2A-0R3F1 Datasheet, Riedon Distributor
FPR2A-0R3F1 Details Description
Related parts for FPR2A-0R3F1
RES ARRAY 5 RES 270 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN FERRULE W TYPE 20AWG WHITE datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VERT GUIDE PIN HDR ADV G-ROUND datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 6DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3.6A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf