Riedon FPR2B-0R015F1
FPR2B-0R015F1 picture photo
Mfg. Part Number
FPR2B-0R015F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.015 OHM 15W 1% TO220
Datasheet Download
FPR2B-0R015F1.pdf
Availability of FPR2B-0R015F1
QUANTITY
FPR2B-0R015F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPR2B-0R015F1
Internal Part NumberEIS-FPR2B-0R015F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFPR
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)15W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.689" (17.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPR2B-0R015F1
Related LinksFPR2B-, FPR2B-0R015F1 Datasheet, Riedon Distributor
FPR2B-0R015F1 Details Description
Related parts for FPR2B-0R015F1
CONN HEADER 40POS 6.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC PROCESSOR ANSWER MACH 28-DIP datasheet.pdf
CONN PIN 18-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC UV LIGHT SENSOR I2C 8OPLGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf