Eaton (formerly Cooper Bussmann) FPT705-300-R
FPT705-300-R picture photo
Mfg. Part Number
FPT705-300-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 300NH 13A 0.65 MOHM
Datasheet Download
FPT705-300-R.pdf
Availability of FPT705-300-R
QUANTITY
FPT705-300-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FPT705-300-R
Internal Part NumberEIS-FPT705-300-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFLAT-PAC, FPT705
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance300nH
Tolerance±12%
Current Rating13A
Current - Saturation17A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.65 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2727 (6868 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.268" W (7.50mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.211" (5.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPT705-300-R
Related LinksFPT705, FPT705-300-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FPT705-300-R Details Description
Related parts for FPT705-300-R
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
PLUG WATERTITE 4P5W L21-20 datasheet.pdf
IC INVERTER TRI LOW PWR 8XSON datasheet.pdf
CONN HEADER VRT 180POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TRANS RF NPN 10V 1GHZ SSM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf