Eaton (formerly Cooper Bussmann) FPV1006-125-R
FPV1006-125-R picture photo
Mfg. Part Number
FPV1006-125-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 125NH 25A 0.41 MOHM
Datasheet Download
FPV1006-125-R.pdf
Availability of FPV1006-125-R
QUANTITY
FPV1006-125-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FPV1006-125-R
Internal Part NumberEIS-FPV1006-125-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFPV1006
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance125nH
Tolerance±10%
Current Rating25A
Current - Saturation57A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.41 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.382" L x 0.331" W (9.70mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max)0.252" (6.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPV1006-125-R
Related LinksFPV100, FPV1006-125-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FPV1006-125-R Details Description
Related parts for FPV1006-125-R
TERM BLK PCB 3POS 5.0MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SILICON SERIAL NUMBER 6-TSOC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 12POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.95A 65 MOHM datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 15C UNSD 300V datasheet.pdf