Eaton (formerly Cooper Bussmann) FPV1006-125-R
FPV1006-125-R picture photo
Mfg. Part Number
FPV1006-125-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 125NH 25A 0.41 MOHM
Datasheet Download
FPV1006-125-R.pdf
Availability of FPV1006-125-R
QUANTITY
FPV1006-125-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FPV1006-125-R
Internal Part NumberEIS-FPV1006-125-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFPV1006
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance125nH
Tolerance±10%
Current Rating25A
Current - Saturation57A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.41 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.382" L x 0.331" W (9.70mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max)0.252" (6.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPV1006-125-R
Related LinksFPV100, FPV1006-125-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FPV1006-125-R Details Description
Related parts for FPV1006-125-R
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO262 datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 7.62MM ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 5.1KOHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
CONN M8 MALE 5POS datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 700VDC RADIAL5 datasheet.pdf