Eaton (formerly Cooper Bussmann) FPV1507-500-R
FPV1507-500-R picture photo
Mfg. Part Number
FPV1507-500-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 500NH 25A 1.15 MOHM
Datasheet Download
FPV1507-500-R.pdf
Availability of FPV1507-500-R
QUANTITY
FPV1507-500-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FPV1507-500-R
Internal Part NumberEIS-FPV1507-500-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFPV1507
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance500nH
Tolerance±10%
Current Rating25A
Current - Saturation40A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.15 mOhm
Q @ Freq135 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.575" L x 0.531" W (14.60mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.272" (6.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPV1507-500-R
Related LinksFPV150, FPV1507-500-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FPV1507-500-R Details Description
Related parts for FPV1507-500-R
IC REG LDO 2.85V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W EMT5 datasheet.pdf
IC DAC NANO 16BIT DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ9 PG29 datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FEED-THROUGH SLEEVES datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CBL GLND M40 SEAL RANGE 19-28MM datasheet.pdf
FIXED IND 1000UH 0.262A 2W THT datasheet.pdf