Fox Electronics FPXLF080-20
FPXLF080-20 picture photo
Mfg. Part Number
FPXLF080-20
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 8.0000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
FPXLF080-20.pdf
Availability of FPXLF080-20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FPXLF080-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPXLF080-20
Internal Part NumberEIS-FPXLF080-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLFPXLFxxx EOL 19/Jun/2015
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFPXLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.492" L x 0.180" W (12.50mm x 4.60mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPXLF080-20
Related LinksFPXLF, FPXLF080-20 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FPXLF080-20 Details Description
Related parts for FPXLF080-20
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT GREEN W/WIRE 12" datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CB 12C 12#16 SKT RECP LINE datasheet.pdf
TV 19C 19#20 SKT PLUG datasheet.pdf
FO C/A LC YEL LC XG YEL datasheet.pdf
CAP 820 UF 20% 10 V datasheet.pdf