Fairchild Semiconductor FQA170N06
FQA170N06 picture photo
Mfg. Part Number
FQA170N06
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 170A TO-3P
Datasheet Download
FQA170N06.pdf
Availability of FQA170N06
QUANTITY
FQA170N06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQA170N06
Internal Part NumberEIS-FQA170N06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 06/Apr/2015
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package30
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C170A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.6 mOhm @ 85A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs290nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9350pF @ 25V
Power - Max375W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQA170N06
Related LinksFQA1, FQA170N06 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQA170N06 Details Description
Related parts for FQA170N06
IC FLASH 1MBIT 90NS 52PLCC datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 8A TO263AB datasheet.pdf
ANTENNA 3DB-MEG 902-928MHZ datasheet.pdf
202K121-100/180-0 BOOT MOLDED datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
BS II datasheet.pdf
LED GREEN 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf