Fairchild Semiconductor FQA28N50
FQA28N50 picture photo
Mfg. Part Number
FQA28N50
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 28.4A TO-3P
Datasheet Download
FQA28N50.pdf
Availability of FQA28N50
QUANTITY
FQA28N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQA28N50
Internal Part NumberEIS-FQA28N50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 14/Mar/2011
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
Standard Package30
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C28.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs160 mOhm @ 14.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5600pF @ 25V
Power - Max310W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQA28N50
Related LinksFQA2, FQA28N50 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQA28N50 Details Description
Related parts for FQA28N50
RES 50 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 160MSPS 64-QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 1.7A D2PAK datasheet.pdf
FUSE CERM 4A 600VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SR BTS PC 10A 11 ASY P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf