Fairchild Semiconductor FQA65N20
FQA65N20 picture photo
Mfg. Part Number
FQA65N20
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 65A TO-3P
Datasheet Download
FQA65N20.pdf
Availability of FQA65N20
QUANTITY
FQA65N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQA65N20
Internal Part NumberEIS-FQA65N20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
Standard Package30
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C65A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs32 mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7900pF @ 25V
Power - Max310W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQA65N20
Related LinksFQA6, FQA65N20 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQA65N20 Details Description
Related parts for FQA65N20
TERM RING INSUL 22-18AWG #8 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 64 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC POE CONTROLLER MIDSPAN 40QFN datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 120MA 4-SMD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BEND RELIEF 9.0MM RED datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC COMPARATOR RR 1.1V DFN8 datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf