Fairchild Semiconductor FQA65N20
FQA65N20 picture photo
Mfg. Part Number
FQA65N20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 65A TO-3P
Datasheet Download
FQA65N20.pdf
Availability of FQA65N20
QUANTITY
FQA65N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQA65N20
Internal Part NumberEIS-FQA65N20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C65A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs32 mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7900pF @ 25V
Power - Max310W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQA65N20
Related LinksFQA6, FQA65N20 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQA65N20 Details Description
Related parts for FQA65N20
RES SMD 39.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 80MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 3.06V SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 220V 10W DO213AA datasheet.pdf