Fairchild Semiconductor FQAF15N70
FQAF15N70 picture photo
Mfg. Part Number
FQAF15N70
Brief Description
MOSFET N-CH 700V 9.5A TO-3PF
Datasheet Download
FQAF15N70.pdf
Availability of FQAF15N70
QUANTITY
FQAF15N70 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQAF15N70
Internal Part NumberEIS-FQAF15N70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)700V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs560 mOhm @ 4.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3600pF @ 25V
Power - Max120W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSC-94
Supplier Device PackageTO-3PF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQAF15N70
Related LinksFQAF, FQAF15N70 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQAF15N70 Details Description
Related parts for FQAF15N70
TRANS NPN 1GHZ SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FUSE FPS 4PCB 32V 15A datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 6A 60V DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A CSP datasheet.pdf