Fairchild Semiconductor FQAF9P25
FQAF9P25 picture photo
Mfg. Part Number
FQAF9P25
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 250V 7.1A TO-3P
Datasheet Download
FQAF9P25.pdf
Availability of FQAF9P25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQAF9P25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQAF9P25
Internal Part NumberEIS-FQAF9P25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.1A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs620 mOhm @ 3.55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1180pF @ 25V
Power - Max70W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQAF9P25
Related LinksFQAF, FQAF9P25 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQAF9P25 Details Description
Related parts for FQAF9P25
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AB datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 75MA 7.9 OHM SMD datasheet.pdf
PV datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf