Fairchild Semiconductor FQB33N10TM
FQB33N10TM picture photo
Mfg. Part Number
FQB33N10TM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 33A D2PAK
Datasheet Download
FQB33N10TM.pdf
Availability of FQB33N10TM
QUANTITY
FQB33N10TM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQB33N10TM
Internal Part NumberEIS-FQB33N10TM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C33A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs52 mOhm @ 16.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs51nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1500pF @ 25V
Power - Max3.75W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQB33N10TM
Related LinksFQB33, FQB33N10TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQB33N10TM Details Description
Related parts for FQB33N10TM
RES MO 1W 12K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 17POS 2MM T/H datasheet.pdf
SPLICE BUTT PVF2 PIDG 24-20 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
27 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X82 POS WT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
GRIP TIE 15X.75" GREEN datasheet.pdf
330UF 385V 35X50MM 105C 10000H datasheet.pdf