Fairchild Semiconductor FQB55N06TM
FQB55N06TM picture photo
Mfg. Part Number
FQB55N06TM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 55A D2PAK
Datasheet Download
FQB55N06TM.pdf
Availability of FQB55N06TM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQB55N06TM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQB55N06TM
Internal Part NumberEIS-FQB55N06TM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C55A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs46nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1690pF @ 25V
Power - Max3.75W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQB55N06TM
Related LinksFQB55, FQB55N06TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQB55N06TM Details Description
Related parts for FQB55N06TM
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 940V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf