TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1131-18-3/6/9-9CS2275
55A1131-18-3/6/9-9CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A1131-18-3/6/9-9CS2275
Brief Description
CABLE 3COND 18AWG WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1131-18-3/6/9-9CS2275.pdf
Availability of 55A1131-18-3/6/9-9CS2275
QUANTITY
55A1131-18-3/6/9-9CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1131-18-3/6/9-9CS2275
Internal Part NumberEIS-55A1131-18-3/6/9-9CS2275
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information051623-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1,000
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.165" (4.19mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1131-18-3/6/9-9CS2275
55A1131-18-3/6/9-9CS2275 Details Description
Related parts for 55A1131-18-3/6/9-9CS2275
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 180 POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL PDL 4/TR/DU datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
18MM SINGLE ECAM CABLE ENTRY datasheet.pdf