Fairchild Semiconductor FQB7N10LTM
FQB7N10LTM picture photo
Mfg. Part Number
FQB7N10LTM
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 7.3A D2PAK
Datasheet Download
FQB7N10LTM.pdf
Availability of FQB7N10LTM
QUANTITY
FQB7N10LTM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQB7N10LTM
Internal Part NumberEIS-FQB7N10LTM
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.3A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs350 mOhm @ 3.65A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs6nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds290pF @ 25V
Power - Max3.75W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQB7N10LTM
Related LinksFQB7N, FQB7N10LTM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQB7N10LTM Details Description
Related parts for FQB7N10LTM
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56BGA datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC HNGE LVR datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf