Fairchild Semiconductor FQD10N20LTM
FQD10N20LTM picture photo
Mfg. Part Number
FQD10N20LTM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 7.6A DPAK
Datasheet Download
FQD10N20LTM.pdf
Availability of FQD10N20LTM
QUANTITY
FQD10N20LTM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQD10N20LTM
Internal Part NumberEIS-FQD10N20LTM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds830pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQD10N20LTM
Related LinksFQD10, FQD10N20LTM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQD10N20LTM Details Description
Related parts for FQD10N20LTM
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTR NPN W/RES T-1 datasheet.pdf
CABLE 5POS R/A SOCKET 1.5M datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 16BTN LOW PROFILE datasheet.pdf
IC BATTERY PACK MANAGER 30-TSSOP datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 220 OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 3W CLASS D 8DFN datasheet.pdf