Fairchild Semiconductor FQH44N10
FQH44N10 picture photo
Mfg. Part Number
FQH44N10
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 48A TO-247
Datasheet Download
FQH44N10.pdf
Availability of FQH44N10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQH44N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQH44N10
Internal Part NumberEIS-FQH44N10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package450
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs39 mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs62nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1800pF @ 25V
Power - Max180W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQH44N10
Related LinksFQH4, FQH44N10 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQH44N10 Details Description
Related parts for FQH44N10
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 7MM 9.45" datasheet.pdf
IGBT 1300V 55A 180W TO247 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH SNAP MOM SPDT 10A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
2POS,TAB 2.8X0.8,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf