Fairchild Semiconductor FQI1P50TU
FQI1P50TU picture photo
Mfg. Part Number
FQI1P50TU
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 500V 1.5A I2PAK
Datasheet Download
FQI1P50TU.pdf
Availability of FQI1P50TU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQI1P50TU Order Process
Ship out your order
Specifications of FQI1P50TU
Internal Part NumberEIS-FQI1P50TU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C1.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 Ohm @ 750mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds350pF @ 25V
Power - Max3.13W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQI1P50TU
Related LinksFQI1, FQI1P50TU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQI1P50TU Details Description
Related parts for FQI1P50TU
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY 400MA 90V 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 835MA 400 MOHM datasheet.pdf