Vicor Corporation V48A36M500BL2
V48A36M500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36M500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36M500BL2.pdf
Availability of V48A36M500BL2
QUANTITY
V48A36M500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36M500BL2
Internal Part NumberEIS-V48A36M500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36M500BL2
Related LinksV48A36, V48A36M500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36M500BL2 Details Description
Related parts for V48A36M500BL2
CONN MINIDIN RECPT UNSHIELD 9POS datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 24V datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3400K 4SMD datasheet.pdf
SGE1510-2-0310A-2000C datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf