Fairchild Semiconductor FQL40N50F
FQL40N50F picture photo
Mfg. Part Number
FQL40N50F
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 40A TO-264
Datasheet Download
FQL40N50F.pdf
Availability of FQL40N50F
QUANTITY
FQL40N50F Order Process
Ship out your order
Specifications of FQL40N50F
Internal Part NumberEIS-FQL40N50F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 06/Apr/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesFRFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs110 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7500pF @ 25V
Power - Max460W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQL40N50F
Related LinksFQL4, FQL40N50F Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQL40N50F Details Description
Related parts for FQL40N50F
OSC VCO 2300-2500MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
BOOM STAND WITH MOUNTING POST datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
STRAIN GAUGE 350 OHM RECT 1=5PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.619 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES 1 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf