Fairchild Semiconductor FQP10N20CTSTU
FQP10N20CTSTU picture photo
Mfg. Part Number
FQP10N20CTSTU
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 9.5A TO-220
Datasheet Download
FQP10N20CTSTU.pdf
Availability of FQP10N20CTSTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQP10N20CTSTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FQP10N20CTSTU
Internal Part NumberEIS-FQP10N20CTSTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 4.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs26nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds510pF @ 25V
Power - Max72W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQP10N20CTSTU
Related LinksFQP10N, FQP10N20CTSTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQP10N20CTSTU Details Description
Related parts for FQP10N20CTSTU
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC DO15 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 600K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf
GK NICU CF PROF V0 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf