Fairchild Semiconductor FQP10N60C
FQP10N60C picture photo
Mfg. Part Number
FQP10N60C
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 9.5A TO-220
Datasheet Download
FQP10N60C.pdf
Availability of FQP10N60C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQP10N60C Order Process
Ship out your order
Specifications of FQP10N60C
Internal Part NumberEIS-FQP10N60C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs730 mOhm @ 4.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs57nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2040pF @ 25V
Power - Max156W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQP10N60C
Related LinksFQP1, FQP10N60C Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQP10N60C Details Description
Related parts for FQP10N60C
RES 3.3 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH TSOT-23 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 85A TO-220 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 40A SMP-FD datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf