Fairchild Semiconductor FQP11N40
FQP11N40 picture photo
Mfg. Part Number
FQP11N40
Brief Description
MOSFET N-CH 400V 11.4A TO-220
Datasheet Download
FQP11N40.pdf
Availability of FQP11N40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQP11N40 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQP11N40
Internal Part NumberEIS-FQP11N40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)400V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs480 mOhm @ 5.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs35nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1400pF @ 25V
Power - Max147W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQP11N40
Related LinksFQP1, FQP11N40 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQP11N40 Details Description
Related parts for FQP11N40
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3SKT STR PCB datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X13.8V 5V 155W datasheet.pdf