Fairchild Semiconductor FQPF12P20YDTU
FQPF12P20YDTU picture photo
Mfg. Part Number
FQPF12P20YDTU
Brief Description
MOSFET P-CH 200V 7.3A TO-220F
Datasheet Download
FQPF12P20YDTU.pdf
Availability of FQPF12P20YDTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQPF12P20YDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FQPF12P20YDTU
Internal Part NumberEIS-FQPF12P20YDTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.3A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs470 mOhm @ 3.65A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1200pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQPF12P20YDTU
Related LinksFQPF12, FQPF12P20YDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQPF12P20YDTU Details Description
Related parts for FQPF12P20YDTU
CONN MINI-D 68POS R/A RECPT datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-8 datasheet.pdf
IC SWIT REG BUCK 4A ADJ 144LGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 10% 63V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER CLEAR datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf