Fairchild Semiconductor FQPF13N10L
FQPF13N10L picture photo
Mfg. Part Number
FQPF13N10L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 8.7A TO-220F
Datasheet Download
FQPF13N10L.pdf
Availability of FQPF13N10L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQPF13N10L Order Process
Ship out your order
Specifications of FQPF13N10L
Internal Part NumberEIS-FQPF13N10L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs180 mOhm @ 4.35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds520pF @ 25V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQPF13N10L
Related LinksFQPF1, FQPF13N10L Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQPF13N10L Details Description
Related parts for FQPF13N10L
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO-262 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58A 20AWG 7500' datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 2.85V 0.5A 8USI datasheet.pdf