Fairchild Semiconductor FQPF32N12V2
FQPF32N12V2 picture photo
Mfg. Part Number
FQPF32N12V2
Brief Description
MOSFET N-CH 120V 32A TO-220F
Datasheet Download
FQPF32N12V2.pdf
Availability of FQPF32N12V2
QUANTITY
FQPF32N12V2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQPF32N12V2
Internal Part NumberEIS-FQPF32N12V2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)120V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C32A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs53nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1860pF @ 25V
Power - Max50W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQPF32N12V2
Related LinksFQPF3, FQPF32N12V2 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQPF32N12V2 Details Description
Related parts for FQPF32N12V2
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL 7.62/12/90 3.2SN OR datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24CERDIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf